Temmuz ayı maaş zamları emekli ve memuru olduğu kadar sosyal yardım alanları da yakından ilgilendiriyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, temmuzda maaşlara gelecek yeni zamları duyurdu. 65 yaş, Engelli, evde bakım maaşı hepsi sil baştan değişiyor. Artık zam için sayılı günler kala yeni oranlar belli oldu. Peki yeni zamlı sosyal yardımlar ne kadar olacak?

3 Temmuz'da açıklanacak yeni enflasyon rakamlarına sayılı günler kaldı. Milyonlarca kişi için heyecan dorukta. Emekli ve memurlar için yapılacak zam oranları çok konuşuluyor ancak Temmuz ayında sosyal yardım ödemeleri de değişecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan sosyal yardım fırsatları 3 Temmuz'da memur maaş kat sayısı oranında artacak. Değişecek Maaşlar arasında evde bakım, 65 yaş, engelli maaşı da yer alıyor. Peki yeni zamlı maaşlar ne kadar olacak? Temmuzda sosyal yardım ödemelerine ne kadar zam gelecek?

TEMMUZ 2024 SOSYAL YARDIM ZAMMI BELLİ OLDU

Sosyal yardım ödemelerine Temmuz ayında yapılacak zam oranları belli oldu. 5 aylık enflasyon yüzde 22.72 olarak gerçekleşirken 6 aylık oranın %25'e yükselmesi bekleniyor. Ancak sosyal yardım ödemeleri memur maaş kat sayısı oranında artıyor. Bu durumda memur maaşlarına gelecek temmuz zammı %10 enflasyon farkı ve yüzde 10 Toplu sözleşme zammı olmak üzere toplam %20 olacak. Yani sosyal yardımı ödemeleri de yüzde 20 oranında artacak.

Evde Bakım, Engelli, 65 Yaş Maaşı Değişiyor! Bakanlık Yeni̇ Zam Kararını Açıkladı

Tarım Kredi’den İndirim Şöleni! 3 Gün Boyunca Ayçiçek Yağı, Toz Şeker, Un, Yumurta İndirimde Tarım Kredi’den İndirim Şöleni! 3 Gün Boyunca Ayçiçek Yağı, Toz Şeker, Un, Yumurta İndirimde

YENİ SOSYAL YARDIMLAR NE KADAR OLACAK?

Yapılacak olan yeni zamlarla birlikte sosyal yardım artışı netlik kazandı. Evde bakım maaşı 9.000 TL'ye yükselirken 65 yaş aylığı ve engelli maaşları da yine %20 oranında artmış olacak. Zamlı maaş ödemeleri Temmuz ayının 15'inden itibaren hak sahibi kişilerin hesaplarına yatacak. Yılın ikinci altı aylık döneminde artık bu Maaşlar ödenecek.