Erişte, Türkiye'nin farklı coğrafyalarında farklı isimlerle anılabilen geleneksel bir makarna türüdür. Genellikle pilav ve çorbalara katılan erişte yemeğin hem lezzetini artırır hem de besin değerini yükseltir. İnce şeritler halinde açılan hamurum kurutulmasıyla elde edilen eriştenin mutlaka serin bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Aksi halde erişte hamur kalır bu da rahatsız edici bir tat bırakabilir. İşte erişte pişirirken bilmeniz gereken tüyolar

SERİN BİR YERDE SAKLANMASI GEREKİYOR

Trendyol.com'da paylaşılan bir içeriğe göre, Sade erişte yapımı aşamasında hamurun düzgün bir şekilde açılması ve kurutulması önemlidir. Açılan hamurun kuruması için bir süre bekletilmesi ve ardından serin bir yerde saklanması gerekir. Bu, eriştenin pişirilme sürecinde dağılmasını önleyecek ve lezzetini korur.

Eriste (3)

ÖZEL YEMEKLERİN KAHRAMANI

Erişte, geleneksel mutfağımızın en çok tercih edilen makarna çeşitlerinden biridir. Başlı başına da tüketilebilen erişte genellikle pilav, çorba veya ana yemeklere eklenerek lezzetlendirir ve besin değerini artırır. Bu yönüyle erişte davet sofralarının da kahramanı olarak bilinir. 

SÜT YERİNE SU KULLANIYORSUNUZ...

Yemek.com sitesinde yer alan içeriğe göre, Bazı erişte tariflerinde süt yerine su kullanılması önerilebiliyor, kabul. Ancak unutmayın ki su, hazırladığınız hamurun daha kırılgan olmasına sebep olacaktır. Oysa erişte yapımı için daha tok yapılı ve dayanıklı bir hamura ihtiyacınız var. Aksi halde hem hamuru açarken, hem keserken hem de eriştelerinizi saklarken zorluk çekebilir, özenle yaptığınız eriştelerin çıt çıt kırıldığını görebilirsiniz. Buna ek olarak tabii ki sütle hazırlanan hamurun lezzeti de bir başka oluyor, söylemeden geçmek olmaz.

Eriste (2)

MİS GİBİ KOKULU ERİŞTE TARİFİ 

3 su bardağı ev yapımı erişte
4 yemek kaşığı tereyağı
Lor peynir
Su
Maydanoz
Tuz
Erişte Tarifi Hazırlanması:

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yollara Kürtçe trafik uyarı yazısı yazmaya başladı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yollara Kürtçe trafik uyarı yazısı yazmaya başladı

Öncelikle erişteler bir tencerede kaynayan suyun içerisinde haşlanır.
İçine tuz atılır. Yumuşak bir kıvamda pişirilir.
Peynir ve kıyılmış maydanoz karıştırılır.
Erişteler pişince süzülür suyla yıkanmaz.
Tencereye tereyağı koyarak eritilir, içerisine erişteler eklenerek karıştırılır.
Altı kapatılır ve peynirli harç içine ilave edilerek, karıştırılır ve servise hazır olur.
Yanında ayranla da çok güzel gider.

Kaynak: Trendyol, Yemek.com Derleme: Sondakika-24.com