Ayrıca SSK ve Bağ-Kur emeklileri de en düşük emekli aylığının ne kadar olacağını ve maaşlara ne kadar zam yapılacağını araştırıyor. Beklenen açıklama geldi! En düşük emekli aylığı ne kadar olacak? Kök aylığa ne kadar zam yapılacak? Yeni, zamlı emekli maaşları 2024 Temmuz ayında ne kadar olacak? Detaylar haberimizde sizlerle...

Milyonlarca SSK, Bağkur ve Memur emeklisi, Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zam oranı için merakla bekleyişe başladı. Asgari ücretin altında maaş alan emekliler, yeni gelecek zam haberini merakla bekliyor. Kulislerde ise zam oranları konuşulmaya başlandı. Memur emeklilerinin, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine göre farklı oranda zam alacağı konuşulurken, SSK ve Bağ-kur emeklilerine de tatmin edici bir zam oranı üzerinde duruluyor.

MEMUR EMEKLİSİNE TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI VE ENFLASYON FARKI

Bilindiği üzere Memur emeklilerine toplu sözleşme zammı ile enflasyon farkı yansıtılıyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verisi 3 Temmuz 2024 tarihinde netlik kazandıktan sonra zam oranları kesinlik kazanacak. Ancak memuremeklileri için, 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Toplu Sözleşme’ye göre, memur maaşları ve memur emeklilerinin aylıklarına 2024’ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında ise yüzde 10 zam yapılacağı kararlaştırılarak enflasyonun bu oranları aşması halinde, memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı ödeneceği bildirildi.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE NE KADAR ZAM YAPILACAK? 

Bankalara yeni talimat! KKM’de parası olanları yakından ilgilendiriyor Bankalara yeni talimat! KKM’de parası olanları yakından ilgilendiriyor

Memur emeklilerinin yanı sıra SSK ve Bağ-Kur emeklileri de enflasyon farkı kadar zam alacak. Ancak Hükümetin devreye girerek SSK ve Bağkur emeklileri için zam oranını yüzde 25 olarak açıklayacağı iddia ediliyor. Kulislerde konuşulan iddialara göre emeklilere yüzde 25 oranında zam yapılacak. Temmuz ayı aylıkları yüzde 25 zamlı olarak ödenecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Kök aylığı 10.000 TL'nin altında olan emekliler, yüzde 25 zam alsalar dahi aylıkları 10.000 TL'nin üzerine çıksa bile zamdan yararlanamamış olacaklar. Hükümet kanadından bu hususta da bir düzenleme yapılması bekleniyor. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sıkı para politikası uygulandığı için en düşük emekli aylığı 10.000 TL'nin altında kalan ve zamla birlikte dahi 10.000 TL'yi aşmayan emekli maaşlarına bir iyileştirme yapılmayacağı da konuşuluyor.