16 milyon emeklinin beklediği zam oranları çarşamba günü açıklanacak. Ancak temmuz ayı zam oranlarına ilişkin erken haber var. Milyonlarca emekli, şimdiden yeni zamlı maaşlarını öğrendi. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın piyasa beklentisi anketi sonuçları açıklandı. Peki emekliye temmuz zammı ne kadar olacak? Hangi emekli ne kadar zam alacak?

16 milyondan fazla emekli vatandaş geçim sıkıntısı ile boğuşurken gözünü Temmuz ayında yapılacak emekli zammına çevirdi. EMEKLİ maaş zammı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı kaç TL olacak gibi soruların yanıtı yoğun bir şekilde aranıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın piyasa katılımcı anketi sonuçları ile birlikte çarşamba günü emeklilere yapılacak zam oranları erken belli oldu. Peki Temmuz ayı emekli zammı ne kadar olacak? İşte emeklinin yeni zamlı maaşları…

TEMMUZ ZAMMI EMEKLİLERİN CEBİNİ RAHATLATACAK MI?

Türkiye'nin ekonomik zorluklarla mücadele eden emeklileri, Temmuz ayında yapılacak maaş zamlarını dört gözle bekliyor. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri doğrultusunda belirlenecek olan zam oranları, emeklilerin yaşam standartlarına doğrudan etki edecek.

Emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranları, Merkez Bankası'nın piyasa anketine dayanarak belirlenecek. Anket sonuçlarına göre, Haziran ayı tüketici fiyatlarının %2.52 artacağı ve altı aylık enflasyonun %25.81'e ulaşacağı öngörülüyor.

Sosyal Destek Alanlar Baksin Zam Geliyor Yeni Tutarlar Belli Oldu-2

ZAM ORANLARI VE BEKLENTİLER

Zam Farkları: Memur ve memur emeklilerine %20.34, işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise %25.81 oranında zam yapılması bekleniyor. Bu fark, memur ve işçi emeklileri arasında %5.47'lik bir fark yaratacak.

KÖK AYLIĞA ZAM BEKLENTİSİ

En düşük emekli maaşı şu anda 10 bin lira seviyesinde bulunurken, asgari ücret 17 bin 2 lira olarak kaydediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere ekstra bir refah payı öngörülmediğini açıkladı.

Kağıt Havlu ve Tuvalet Kağıdı BİM’de İndirimde! Yeni Fiyatları Gören Kapış Kapış Alıyor Kağıt Havlu ve Tuvalet Kağıdı BİM’de İndirimde! Yeni Fiyatları Gören Kapış Kapış Alıyor

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİ MAAŞI

Memurlar ve memur emeklileri için %10 olarak belirlenen Temmuz zammı, yılın ilk altı ayındaki enflasyon ile karşılaştırılarak ayarlanacak. İlk beş ayda gerçekleşen %22.72'lik enflasyonun üzerine, Haziran'da beklenen %2.52'lik artışla, altı aylık enflasyon %26.81'e ulaşabilir.