6 aylık enflasyon rakamlarının ardından emekli ve memurların alacakları maaş zammı da netleşti. Enflasyon rakamları sonrasında işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 24,73, memur emeklilerine ise yüzde 19,31 oranında zam yapılacağı belirtiliyor. Maaş zamlarıyla ilgili gözler şimdi de kök maaşları 10 bin TL’nin altında olan işçi ve Bağ-Kur emeklilerine çevrildi. Kök maaşları 10 bin liranın altında olan işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları Hazine tarafından 10 bin TL’ye tamamlanıyor. Emekli maaşlarının artışı tamamlanan aylığa değil kök maaşa yapıldığı için milyonlarca emeklinin düşük oranda zam alacağı belirtiliyor. İşte detaylar…

MEMUR VE EMEKLİLERİN ZAM ORANI NETLEŞTİ

Aylardır beklenen enflasyon verileri bugün belli oldu ve TÜİK’in Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından 6 aylık enflasyon verileri de belli oldu ve emekli ve memur maaşlarındaki artış oranı da netleşti. TÜİK verilerine göre Haziran ayı enflasyonu 1,64, 6 aylık enflasyon ise 24,73  ve yıllık enflasyon 71,60 olarak kaydedildi. Bu verilere göre SKK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24,73, memur ve memur emeklilerinin toplam zam oranı ise yüzde 19,31 olarak hesaplandı. Memur ve emekli maaşlarındaki artışın netleşmesinin ardından gözler en düşük emekli maaşına çevrildi.

Emeklilere Kok Maas Soku Kotu Haber Geldi Hic Zam Alamayabilirler-1EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN 12 BİN TL GÜNDEMİ

Güncel olarak 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı düzenlemesi ile ilgili henüz herhangi bir açıklama gelmedi. En düşük emekli maaşında bir güncelleme olacak mı, en düşük emekli aylıkları kaç TL’ye çıkacak merak edilirken beklenti ise en düşük emekli maaşına en az 6 aylık enflasyon oranında bir artış yapılması yönünde. Eğer beklenen olursa en düşük emekli aylığının 12 bin 473 TL’ye çıkabileceği belirtiliyor. En düşük emekli maaşı düzenlemesi için Meclis’te düzenleme yapılması gerekiyor. 

Emeklilere Kok Maas Soku Kotu Haber Geldi Hic Zam Alamayabilirler-2KÖK MAAŞA ZAM ŞOKU

Fiyatlara gelen son zamla tutar 540 TL’ye çıktı! Yolculuk yapacaklar küçük dilini yutuyor Fiyatlara gelen son zamla tutar 540 TL’ye çıktı! Yolculuk yapacaklar küçük dilini yutuyor

Kök maaşları 10 bin TL’nin altında olan emekli vatandaşların maaşları Hazine tarafından 10 bin TL’ye tamamlanmaktadır. Bu şekilde en düşük emekli aylığı emeklinin kendisi için 10 bin TL oluyor. Fakat emekli aylıkları artışı tamamlanan aylığa değil kök aylığa yapılıyor. Kök maaşları 10 bin TL’nin altında olan emeklilerin sayısı 3,6 milyona yakın. Temmuz zammının ardından en düşük emekli aylıkları resmi enflasyon kadar artış yaşamadığı için milyonlarca emekli resmi enflasyondan bile düşük oranda zam almış olacak. Buna örnek olarak kök maaşı 8 bin TL olan bir emeklinin yüzde 24,73 oranında zam alması halinde aylığı bin 978 lira artışla 9 bin 978 TL olacak ve bu rakam 10 bin TL’ye tamamlanacak. Bu durumda zaten şu anda 10 bin TL maaş aldığı için maaşında artış yaşanmayacak.