Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), enerji üretim maliyetlerindeki artışlar nedeniyle elektrik fiyatlarına zam yapılacağını duyurdu. 1 Temmuz 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek olan yeni tarifeler, özellikle mesken ve tarımsal faaliyetler abone gruplarını etkileyecek.

İşiniz yoksa bu saatlerde sakın dışarı çıkmayın! Son zamanların en kuvvetlisi yaşanacak İşiniz yoksa bu saatlerde sakın dışarı çıkmayın! Son zamanların en kuvvetlisi yaşanacak

 Türkiye'de elektrik fiyatlarına yönelik önemli bir artış gerçekleşti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) açıklamasına göre, enerji üretim maliyetlerindeki artışlar doğrultusunda, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, elektrik perakende satış fiyatlarında önemli oranlarda zam yapıldı.

ZAM DETAYLARI

EPDK'nın açıklamasına göre, mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30 oranında fiyat artışı uygulanacak. Ayrıca, kamu ve özel hizmetler sektörü için de düşük kademe abonelerinde yüzde 38, yüksek kademe abonelerinde ise yüzde 20 oranında bir artış söz konusu olacak. Bu zamların, hane halkları ve çiftçiler başta olmak üzere geniş bir kesimi etkilemesi bekleniyor.

VATANDAŞA ETKİSİ

Yeni tarife ile birlikte, 100 kilovatsaat elektrik tüketen bir mesken abonesinin ödeyeceği tutar 207,23 liraya yükselecek. Bu artış, özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar için ekonomik bir yük anlamına geliyor. Elektrik fiyatlarındaki bu artış, günlük yaşam giderlerinde önemli bir artışa neden olabilir.