Malatya'da havza bazında desteklenecek ürünler belirlendi

MALATYA (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen "Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" kapsamında Malatya'da havza bazında desteklenecek ürünler belirlendi.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının...

Malatya'da havza bazında desteklenecek ürünler belirlendi

MALATYA (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen "Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" kapsamında Malatya'da havza bazında desteklenecek ürünler belirlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, bitkisel üretim faaliyetlerinin planlanması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilecek bu modelle belirlenen 941 tarım havzasının ürün listeleri, 18 Temmuz'da 2017 tarihli mükerrer Resmi Gazete'de yayınlandı.

Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkede arz açığı bulun​​an, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi, sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkilerinden oluşan 21 ürün bazında değerlendirme yapıldı.

Söz konusu ürünlerle ilgili istatistiki veriler, ekim nöbeti, iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri, il ve ilçelerdeki kamu, STK ve üniversitelerin teklifleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin yer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda 941 havza, ilçe bazında dağılımı belirlendi.

Bu sezonda uygulamasına geçilecek bu model kapsamında desteklenecek ürünlerin dağılım listelerinin kooperatiflere, birliklere, odalara ve üreticilere duyurulmasıyla ilgili, il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.

Malatya'daysa arpa, aspir, ayçiçeği (yağlı), mısır (dane), patates, buğday, mercimek, nohut, yem bitkileri, kuru soğan, kuru fasulye gibi ürünlere destek verilecek.

İlçe bazındaysa destek verilecek ürün listelerine bakanlığın internet sitesinden ulaşılabiliyor.

YORUM EKLE