Suriye ile normalleşme süreci konuşulurken Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın dün Cuma namazı çıkışında gazetecilere verdiği röportaj gündem oldu. Suriye ile ilişkilerin yeniden kurulmaması için herhangi bir sebep olmadığını söyleyen Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad’dan gelen ‘Girişimlere açığız’ mesajına da yeşil ışık yakmış oldu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN SURİYE AÇIKLAMASI

Dün, Cuma namazı çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ile normalleşme süreci ile ilgili konuştu. Suriye ile ilişkilerin yeniden kurulmaması için hiçbir sebep olmadığını söyleyen Erdoğan, !Suriye’nin içişlerine karışmak gibi bir derdimiz, bir hedefimiz asla olamaz. Çünkü Suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber yaşadığımız bir topluluktur.’ dedi.

ESAD İÇİN ‘SAYIN’ İFADESİNİ KULLANDI

Taylor Swift Konserinde Böcek Yuttu Taylor Swift Konserinde Böcek Yuttu

Açıklamasının devamında Esad için ‘Sayın’ ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Nasıl ki biz Suriye ile ilişkilerimizi çok canlı tuttuysak geçmişte ailece görüşmelere varıncaya kadar biliyorsunuz Sayın Esed’le biz bu görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz diye bir şey kesinlikle mümkün değil, yine olur.’ ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan Esad Icin Kullandigi Ifadeyle Gundemde-1ESAD’DAN TÜRKİYE ÇIKIŞI

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’dan geçtiğimiz günlerde dikkat çeken bir Türkiye çıkışı gelmişti. Suriye’nin, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan tüm girişimlere açık olduğunu söyleyen Esad, ‘Suriye, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine, bu sürecin egemenliğine saygı ve Suriye devletinin egemenliğini tüm ülke toprakları üzerinde yeniden tesis etme arzusuna dayanması halinde olumlu yaklaşmaktadır.’ demişti.