Çocuklu aileler için sürpriz karar alındı. Kamu bankaları, çocuğu olan ailelere ev alma fırsatı tanımak adına düşük faizli konut kredisi vermeye hazırlanıyor. Yeni konut kredisi kampanyasında faiz oranı %2'de tutulacak. Peki düşük faizli konut kredisi nasıl alınır? Çocuklu ailelere konut kredisi şartları neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Türkiye’de doğum oranlarının düştüğüne ve nüfusun Yaşlılaştığına dikkat çekmişti. Ailelerin çocuk yapmasını teşvik etmek amacıyla devlet yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu adımlardan biri de çocuklu aileler için konut alımının kolaylaştırılması olacak. Şu anda hem fahiş konut fiyatları hem de bankalarda çok yüksek kredi faiz oranları olması nedeniyle birçok sıra etkisi ev sahibi olamıyor. Ancak yeni alınan karar doğrultusunda devlet üç çocuğu olan aileler için düşük faizli konut kredisi fırsatları sunmaya başlayacak. Kamu bankaları hazırlıklara başladı.

Zamlı ödemeler için açıklama geldi! Bu aydan itibaren hesaplara 5.683 TL yatacak Zamlı ödemeler için açıklama geldi! Bu aydan itibaren hesaplara 5.683 TL yatacak

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ FIRSATI

Ak Parti’den yapılan açıklamaya göre çocuk sahibi ailelerin konut alımının kolaylaştırılması için hazırlıklar başladı. Bu kapsamda konut kredisi faiz oranları düşürülecek nokta şu anda özel bankalarda %3 civarında olan konut kredisi faizlerinin kamu bankaları tarafından %2'ye kadar çekilmesi ve ailelerin konut sahibi olmasının kolaylaştırılması planlanıyor.

YÜZDE 2 FAİZLİ KONUT KREDİSİ ÖRNEK HESAPLAMA TABLOSU

Kamu bankalarının yeni konut kredisi paketlerini devreye alması durumunda %2 faiz oranı ile daha kolay ev sahibi olmak mümkün olacak. 1 milyon tl'ye kadar konut kredisi kullanan bir kişi %2 faizli kredi kullanması halinde toplam 120 ay vadeli şekilde geri ödemeyi 2 milyon 645.770,65 olarak yapacak. Bu durumda kredinin aylık taksit miktarı ise 22.048,10 TL olacak.

Sadece çocuk sahibi ailelere yönelik başlatılan kampanyanın detayları henüz tam olarak açıklanmadı. Ancak ak parti, doğum izni sürelerinin uzatılması, sosyal destekler ve vergi indirimleri gibi uygulamaları da devreye alarak çocuk yapılmasını teşvik etmeye hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde ilgili bakanlıklar tarafından bu konuda detayların kamuoyuna duyurulması bekleniyor.