Kemik suyu, Türk mutfağının vazgeçilmez çorbalarından kelle paça ve işkembe başta olmak üzere birçok yemeğe kullanılan ve faydası saymakla bitmeyen bir besindir. Doyuruculuğu yüksek, besleyiciliği fazla olan bu besin Kalp ve İç Hastalıkları Uzman Prof. Canan Karatay tarafından da sıkça öneriliyor.  

Geçmişi çok eskilere dayanan kemik suyu son günlerde sağlıklı beslenme trendiyle beraber yenilen yaygınlık kazandı. Öyle ki  vücuda birçok faydası bulunan kemik suyu ABD'de çoğu markette satılıyor. İşte kemik suyunun vücut üzerindeki bazı etkileri:

Kemik (3)

Doçent Doktor Ebru Zülfikaroğlu'na göre kemik suyu yoğun kollajen içerir, cildi yaşlanmaya ve kırışıklıklara karşı korur! Saçlara, tırnaklara iyi gelir. Selülit oluşumunu önler!... Kemik suyundaki jelatin, kondroitin ve glukozamim menopoz dönemi kemik erimesini ve eklem hastalıklarını önler!...

Ayrıca günde 1 bardak içilmesi halinde...

Bardak duvarının aşındığı durumlarda ‘Geçirgen Barsak Sendromu’ sonucu sindirilemeyen besinlerden vücuda zararlı maddeler salınır. Bu durum sürekli olmaya devam ederse bağışıklık sistemi zayıflar ve vücutta kronik enflamasyon (yangı) sonucu egzema, kolit, tiroidt gibi isimlendirdiğimiz hastalıklar gelişir!...

Kemik suyu içindeki yoğun jelatin ve glutaminle barsak duvarını korur, tamir eder ve bu enflamasyonu önler!...

KEMİK SUYU NASIL HAZIRLANIR? 

Kemik suyu hazırlamak için öncelikle büyükbaş veya küçükbaş hayvan kemiklerini soğuk suda bekletin, ardından tencerede üzerini geçecek kadar su ile kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra üzerinde oluşan köpükleri alın ve içine bir miktar sirke ekleyin, bu minerallerin suya geçmesini sağlar. Soğan, sarımsak, kereviz, havuç gibi sebzeleri, defne yaprağı ve tane karabiber ekleyerek, en az 8-12 saat, tercihen düşük ısıda kaynatın. Süre sonunda kemikleri çıkarıp suyu süzün ve soğumasını bekleyin. Soğuyan kemik suyunu buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kemik (2)

KEMİK SUYU KULLANILAN YEMEKLER

Kemik suyu, zengin besin içeriği ve lezzetiyle birçok çorbanın temelini oluşturabilir. İşte kemik suyu kullanılarak yapılabilecek bazı popüler çorbalar:

Tavuk Çorbası: Tavuk suyu veya kemik suyu ile yapılan klasik bir çorbadır. İçine sebzeler, tavuk parçaları ve baharatlar eklenir.

Mercimek Çorbası: Mercimek, soğan, havuç ve patates gibi malzemelerle yapılan bu çorba, kemik suyu ile daha lezzetli hale gelir.

Uzmanlar uyardı! Tavuk haşlarken yapılan yanlış... Kimse bilmiyor ama zehre dönüşüyor Uzmanlar uyardı! Tavuk haşlarken yapılan yanlış... Kimse bilmiyor ama zehre dönüşüyor

Sebze Çorbası: Mevsim sebzeleri, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatlarla yapılan sebze çorbası, kemik suyu kullanılarak daha besleyici olur.

Tarhana Çorbası: Tarhana, yoğurt ve unun fermente edilmesiyle yapılan bir malzemedir. Kemik suyu ile hazırlanan tarhana çorbası çok lezzetli ve doyurucu olur.

Domates Çorbası: Taze domatesler, soğan ve baharatlarla yapılan bu çorba, kemik suyu ile daha zengin bir tat kazanır.

Ezogelin Çorbası: Bulgur, kırmızı mercimek, pirinç ve çeşitli baharatlarla yapılan bu geleneksel çorba, kemik suyu ile daha da lezzetli hale gelir.

Paça Çorbası: Özellikle kış aylarında tercih edilen, koyun veya dana paçasının uzun süre pişirilmesiyle yapılan bir çorbadır. Kemik suyu ile yapılan versiyonu oldukça besleyici ve lezzetlidir.

Kelle Paça Çorbası: Koyun veya dana kellesi ve ayakları ile yapılan bu geleneksel çorba, kemik suyu kullanılarak hazırlanır ve oldukça yoğun bir lezzete sahiptir.

Mantar Çorbası: Mantar, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatlarla yapılan mantar çorbası, kemik suyu ile daha aromatik olur.

İşkembe Çorbası: İşkembe (sakatat) ile yapılan bu çorba, kemik suyu kullanılarak hazırlanan en bilinen çorbalardan biridir ve genellikle sirke ve sarımsakla servis edilir.

Kaynak: Ebru Zülfikaroğlu, sondakika-24.com