Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı enflasyon rakamlarını 3 Temmuz tarihinde duyurdu. TÜİK’in Haziran ayı enflasyon verisini açıklamasının ardından 6 aylık toplam enflasyon verileri de belli oldu. 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına bağlı olarak ÖTV tutarları da değişti. ÖTV tutarlarındaki güncellemenin ardından alkol ve sigara fiyatları ile akaryakıt fiyatlarına da zam yansıdı. Bu kapsamda bira, şarap ve rakı fiyatlarına da ÖTV zammı geldi. Öte yandan zamların devam edeceği belirtiliyor. İşte detaylar…

Ev almak isteyenler buraya koşsun! Yeni dönem başlıyor şartlar tek tek açıklandı Ev almak isteyenler buraya koşsun! Yeni dönem başlıyor şartlar tek tek açıklandı

ALKOL, SİGARA VE AKARYAKITA KALLAVİ ZAM

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin ardından ÖTV tutarlarındaki değişimle birlikte gözlerin çevrildiği akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerinde de artış yaşandı. Sigara, alkol ve akaryakıta ÖTV zammı geldi. Yurt içi üretici fiyat endeksine bağlı olarak tütün mamulleri, akaryakıt ve alkollü içkilerde ÖTV tutarları da güncellendi. Bu güncelleme ile alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarına yüzde 19,49 artış yapıldı. Yapılan bu artışın ardından gözler sigara ve alkol fiyatlarındaki güncel duruma çevrildi. Sigara ve alkol zammı peş peşe duyurulurken Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar ise kötü haberi verdi. Dündar, zamların süreceğini söyledi.

Alkole Yepyeni Zam Bira Sarap Raki Fiyatlari Degisti Bir Kotu Haber Daha Geldi-1BİRAYA 15-20 TL ARASINDA ZAM 

ÖTV artışlarının sigara, alkol ve akaryakıta zam olarak yansıması ile gözler alkollü içkilerdeki güncel fiyat listesine çevrildi. Güncelleme sonrası firmalardan peş peşe zam haberleri gelmeye başladı. Bir alkollü içki firmasının votka, rakı ve cin fiyatlarına zam yaptığı ve rakıda zammın 150 TL’ye kadar çıktığı görüldü. Son fiyat açıklamasına göre bugün itibarıyla 70’lik rakıya tam 150 TL zam geldiği bildiriliyor. Fiyat listesi marka ve türe göre değişkenlik gösterirken standart bir 70’lik rakının fiyatı 925 TL oldu. Güncellenen fiyat listesi ile birlikte en çok merak edilenlerden birisi de bira fiyatları oluyor. Bir bira firmasının bira fiyatlarına 15-20 TL arasında zam yaptığı öğrenilirken, fiyat güncellemesi ile beraber 70’lik votkanın 619 TL’ye 70’lik cinin ise 679 TL’ye kadar yükseldiği görülüyor. 

Alkole Yepyeni Zam Bira Sarap Raki Fiyatlari Degisti Bir Kotu Haber Daha Geldi-2ZAM YAĞMURU BAŞLADI

Zam haberleri gündemde yer almaya devam ederken Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da zamlara yer verildi. Süryani şaraplarına zam geldiğini duyuran Dündar, ‘Zam yağmuru başladı’ notunu düştü. Gelen yeni zamla birlikte grubun en pahalı şarabı 2 bin 125 TL’ye yükselirken en ucuzunun ise 275 TL olduğu belirtiliyor.